آشنایی کامل با کشور ترکیه

کشور تُرکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه،کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب شرق اروپا) قرار دارد.

نقشه کشور ترکیه

کشور ترکیه از جهات جغرافیایی در قسمت خاور با کشور های ایران،آذربایجان،ارمنستان و گرجستان در جنوب خاوری با کشورهای عراق وسوریه و در شمال در بخش اروپایی با کشور های بلغارستان و یونان همسایه است.

ترکیه از شمال با دریای سیاه از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد و همچنین دو تنگه مهم راهبردی بسفر و داردانل را نیز در اختیار دارد.

 

پهناوری کشور ترکیه

کشور ترکیه دارای 81 استان میباشد این کشور تقریبا به شکل مستطیل میباشد و بیش از 1600 کیلومتر طول  و 800 کیلومتر عرض دارد و از نظر مساحت پهناوری کشور ترکیه 783،562 کیلو متر مربع است.

 

جمعیت کشور ترکیه

 

جمعیت کشور ترکیه در سال 2020 طبق آخرین سرشماری 84،144،907 نفر جمعیت دارد و هر سال میلیون ها نفر با سفر به ترکیه جمعیت ترکیه را تحت تاثیر قرار میدهند. در حال حاظر ترکیه با رشد 17 درصدی جمعیت خود به عنوان 17 مین کشور پر جمعیت دنیا تبدیل شده است.

تراکم جمعیت در ترکیه در سال 2020 تقریبا 104.5 نفر در هر کیلومتر مربع می رسد.

 

زبان مردم ترکیه

 

زبان رسمی کشور ترکیه ترکی استانبولی هست و با حروف لاتین نوشته میشود نکته جالبی که هست در گذشته حروف نوشتاری ترکی به صورت خط عربی (عثمانی) نوشته می شد اما زبان نوشتاری کشور ترکیه از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آقای آتا ترک در سال 1302 هجری شمسی با خط لاتین نوشته می شود

ولی در کشور ترکیه در کنار زبان ترکی استانبولی،زبان های کردی،ارمنی،زازا ها و ترکی آذربایجانی در میان

گروه های قومی استفاده میشود.

در کنار این قوم ها گروه های قومی کوچکتری چون لاز ها،عرب ها،گرجی ها و چرکس ها به تنوع زبانی و فرهنگی کشور ترکیه افزوده اند.

 

پیشینه پرچم کشور ترکیه

 

طرح اصلی پرچم ترکیه مدرن عبارت است از ماه و ستاره سفید با زمینه سرخ رنگ.

پرچم کشور ترکیه از انجا که سلاطین عثمانی در عین حال عنوان خلیفه مسلمین را داشتند نزد اروپائیان طرح این پرچم به عنوان نماد اسلام شناخته شد.

 

مذهب مردم ترکیه

مذهب مردم ترکیه براساس آخرین اخبار منتشر شده 98% جمعیت ترکیه مسلمان و 2% مابقی را مسیحیان و کلیمیان و دیگر ادیان موجود در جهان تشکیل داده است.

مسلمانان ترکیه بیشتر تابع مذهب تسنن هستند که از میان آنها حنفی ها که عمدتا در مرکز و غرب کشور ترکیه سکونت دارند بزرگترین گروه مذهب این کشور بشمار می روند.

 

فرهنگ مردم ترکیه

فرهنگ های بسیار متنوعی در کشور ترکیه وجود دارد.

این تنوع زیاد به دلیل مهاجرت های زیادی بوده که در تاریخ این کشور انجام شده است. در کشور ترکیه تلاشها برای شبیه شدن به فرهنگ غربی و مدرن دیده میشود در حالیکه فرهنگ سنتی و مذهبی نیز در این میان وجود دارد.این تنوع در موسیقی و هنر ترکیه نیز نفوذ پیدا کرده بطوریکه موسیقی کشور ترکیه ترکیبی از موسیقی سنتی ترکی،ایرانی،پاپ،امریکایی،عربی و… است.

 

آب هوای کشور ترکیه

کشور ترکیه توسط دریا های آزاد و کوه های بلند احاطه شده است و این امر باعث شده این کشور دارای آب و هوای مدیترانه ای باشد. آب وهوای حاکم در مناطق داخلی نسبتا خشک و قاره ای، مناطق شمالی اقیانوسی و مناطق جنوبی دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای است.

به طور کلی کشور ترکیه دارای  چهار منطقه آب و هوایی است، بخش های مرکزی فلات آناتولی دارای آب و هوای نسبتا خشک قاره ای، شرق وشمال شرقی آن آب وهوای کوهستانی، سواحل غرب و جنوب آب و هوای مدیترانه ای و سواحل دریای سیاه تابستان هایی گرم و زمستان هایی معتدل و مرطوب دارد.

 

دانستنی های جالب در مورد کشور ترکیه که هیچ کجا نشنیده اید ؟؟

 

1-اولین کلیسای ساخت بشر یعنی کلیسای پطرس مقدس در شهر آنتالیا در ترکیه است.

2-بابا نویل (عزیز نیکولاس) در ترکیه کنونی زندگی می کرده است.

3-کاتالهویک در ترکیه،به عنوان قدیمی ترین سکنه شناخته شده بشر در ترکیه کشف شده است.

4-در ترکیه شرقی کنونی،کشتی نوح به کوه آرارات(آغری داغی) فرود آمده.

5-استانبول بزرگترین شهر ترکیه در دو قاره اسیا و اروپا واقع است

6-ترک ها قهوه را به اروپا معرفی کردند.

7-گل های لاله از ترکیه سر چشمه گرفته اند و نه هلند، آنها قرن شانزدهم از ترکیه به هلند منتقل شدند.

8-قبل از پیروزی عثمانیها این منطقه تحت حاکمیت روم شرقی بوده است.

9-اقتصاد ترکیه جزو 16 قدرت اقتصادی برتر هست.

 

پاسخی بگذارید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه نویسندگان آنها است، و نه لزوما دیدگاه های پورتال وب سایت کتابفروشی. درخواست شده است که از توهین ها، سوگند و بیان عرفانی خودداری شود. ما حق حذف هر گونه نظر بدون توضیحات اطلاع رسانی.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *